Ciemny sos bez mięsa smakuje wyśmienicie jako dodatek do wielu potraw. Okazuje się również, że przepis na to, jak zrobić ciemny sos bez mięsa jest wyjątkowo prosty. Wystarczy tylko kilka kroków, by ciemny sos zagościł na naszym stole, ciesząc smakiem domowników lub zaproszonych gości. Jak zrobić ten pyszny dodatek?
Przepis na szybki ciemny sos bez mięsa
Sos pieczeniowy ciemny bez dodatku mięsa to idealne uzupełnienie dań kuchni wegetariańskiej, ale warto go wykorzystać również w przypadku potraw z tradycyjnej kuchni. Dzięki niemu dania nabiorą wyjątkowego smaku. To z pewnością lepsza alternatywa, niż sos pieczeniowy ciemny z torebki, który wzbogacony został wieloma konserwantami i substancjami, dla których nie może być miejsca w zdrowej kuchni. Jak się robi sos pieczeniowy samodzielnie? Poznaj idealny przepis w kilku krokach.
Jak zrobić ciemny sos bez mięsa krok po kroku?
Krok 1 – Przygotuj listę zakupów
Najpierw przygotuj listę zakupów. Bez potrzebnych produktów na sos pieczeniowy ciemny przepis na nic się nie przyda. Aby przygotować sos będziesz potrzebować przede wszystkim sporo warzyw i przypraw. Do codziennej listy zakupów dopisz więc: 2 cebule, po jednej marchwi i pietruszce, 2 laski selera naciowego i czosnek. Zakup również niezbędne przyprawy, jeśli nie masz ich w swojej kuchni. Będą to: liście laurowe, ziele angielskie, pieprz w ziarnach, rozmaryn, tymianek oraz sól i pieprz. Dodatkowo będziesz potrzebować jeszcze olej, brązowy cukier, koncentrat pomidorowy i sos sojowy oraz 1 litr bulionu warzywnego.
Krok 2 – Sos z bulionu – wstępne przygotowania
Jeśli masz już wszystkie produkty, potrzebne aby wykonać ciemny sos do mięsa, możesz przystąpić do pracy. Wybierz więc największą patelnię, jaką masz w kuchni i rozgrzej na niej olej. W tym czasie obierz cebulę i pokrój ją w piórka. Sos do pieczeni będzie składał się z wielu warzyw i przypraw. Dlatego też do cebuli dorzuć jeszcze ziele angielskie, liście laurowe, tymianek, rozmaryn i pieprz. Dzięki nim potrawa nabierze nie tylko wyjątkowego smaku, ale również i aromatu. Smaż całość na rozgrzanym oleju do momentu, aż cebula się zarumieni.
Krok 3 – Sos pieczeniowy domowy – przygotowanie warzyw
Jeśli chodzi o sos pieczeniowy ciemny przepisy na ogół uwzględniają sporą porcję warzyw. Tak też będzie i w naszym przypadku. Gdy reszta dania smaży się na patelni, obierz marchewkę i pietruszkę, krojąc je przy okazji na plasterki. Przygotowując szybki sos do mięsa, wykorzystaj również selera. Pokrój go w drobne paski. Drobno posiekaj również czosnek. Całość dodaj teraz do podsmażonej cebuli. Sos ciemny bez mięsa jest już prawie gotowy.
Krok 4 – Brązowy sos nabiera smaku i aromatu
Przygotowane odpowiednio warzywa należy dusić na małym ogniu, aż zmiękną. Powinny również ładnie się zarumienić. Aby to tego doszło, będziesz potrzebować ok. pół godziny. W tym czasie możesz zacząć przygotowywać pozostałą część obiadu. Obojętnie czy będzie to piers z kurczaka w sosie pieczeniowym ciemnym czy też danie bezmięsne, twój sos z pewnością będzie idealnie się z nim komponować.
Krok 5 – Sos pieczeniowy ciemny bez mięsa – ostatnie etapy przygotowania
Teraz czas na ostatnie przyprawy. Dodaj więc pół łyżeczki cukru oraz po dwie łyżki koncentratu pomidorowego i sosu sojowego. Podsmażaj całość przez kilka minut, mieszając by warzywa nie przypaliły się. Sos pieczeniowy ciemny własnej roboty wymaga jeszcze dodatku bulionu, który trzeba oczywiście wcześniej ugotować. Teraz natomiast wlej 1 litr wywaru. Całość gotuj jeszcze przez niespełna godzinę.
Krok 6 – Teraz już wiesz, jak zrobić ciemny sos samodzielnie
Tak powstały sos trzeba jeszcze przecedzić. Użyj do tego dużego sitka. Sos pieczeniowy przelej teraz do garnka i zagotuj. Całość dopraw jeszcze do smaku solą i pieprzem. Teraz wiesz już, jak zrobić dobry sos pieczeniowy ciemny samodzielnie. Smacznego!
Jak zrobić sos pieczeniowy jasny?
Wiesz już, jak przygotować sos pieczeniowy ciemny jak zrobić natomiast sos jasny? W tym celu musisz stopić na patelni 2 łyżki masła. Do niego wsyp teraz 2 łyżki mąki i dokładnie zamieszaj. Całość zalej bulionem warzywnym. Wykorzystaj do tego 0,5 litra wywaru. Możesz również przygotować w ten sposób sos z wywaru mięsnego. Całość zagotuj, wlewając również dwie łyżki śmietany 12%. Teraz przyszła już pora na przyprawy. Wykorzystaj te ulubione, by sos miał wyjątkowy smak i aromat. Gotuj go jeszcze minutę. Z pewnością kurczak w sosie pieczeniowym ciemnym i jasnym nabierze wyjątkowego charakteru, gdy tak istotny element kompozycji smakowej przygotujesz zupełnie samodzielnie.
Jak zrobić sos z kostki rosołowej?
Jak zrobić sos pieczeniowy ciemny z kostki rosołowej? To proste, a zarazem mało czasochłonne zadanie. Wystarczy zagotować dwie szklanki wody i rozpuścić w nich kostkę rosołową, dodając przy okazji sos sojowy. Całość zagotować i doprawić do smaku, jeśli zajdzie taka potrzeba. Teraz pozostaje już tylko zagęścić sos. Jak to zrobić? Wystarczy wymieszać mąkę z niecałą połową szklanki wody i całość dodać do sosu. Uzyska on wówczas prawidłową konsystencję, a mięso z sosem pieczeniowym ciemnym będzie mieć fantastyczny smak i aromat.
Jak zrobić sos do mięsa z niczego?
Czasem zdarza się, że w naszej kuchni nie ma za wiele produktów, a przygotowanie szybkiego obiadu staje się koniecznością. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak zrobić sos, nie mając w zasadzie niemalże żadnych jego elementów składowych? Okazuje się, że jest to możliwe. Wykorzystaj w tym celu tłuszcz, który powstaje na skutek pieczenia mięsa. Smakuje on naprawdę wybornie, a do przygotowania sosu nie potrzeba wielu składników.
Wszystkie zapewne masz w swojej kuchni, więc spokojnie możesz przystąpić do przygotowywania pysznego dodatku do obiadu. Zlej więc tłuszcz do rondelka i dodaj do niego nieco ponad ¾ szklanki śmietany 18%. Całość przypraw również solą i ulubionymi przyprawami. Warto w tej kwestii postawić na zioła, np. oregano, bazylię, zioła prowansalskie czy też natkę pietruszki. Sos pieczeniowy należy również zagęścić. W tym celu użyj nieco mąki, rozrobionej w szklance z zimną wodą. Taki roztwór trzeba dolewać do wywaru, cały czas mieszając go. Dzięki temu sos uzyska odpowiednią konsystencję i wzbogaci smak dania głównego.
fajny poradnik